Exam need done in 3 hours managerial accounting

1. (TCO 1) Please state at least five differences between managerial accounting and financial accounting.

 

 

2. (TCO 10) (a) What is participative budgeting (5 points)? (b) Please state at least two advantages of participative budgeting (10 points). (c) Please state at least two disadvantages of participative budgeting (10 points). (Points : 25)

 

 

3. (TCO 2) James Inc. estimates that its employees will utilize 400,000 machine hours during the coming year. Total overhead costs are estimated to be $8,800,000 and direct labor hours are estimated to be 200,000. Actual machine hours are 420,000. Actual labor hours are 225,000. 

If James Inc. allocates overhead based on machine hours, what is the predetermined manufacturing overhead rate? (Points : 25)

 

 

4. (TCO 4) Johnson Company produces and sells a single product whose selling price is $80.00 per unit and whose variable expense is $50.00 per unit. The company’s fixed expense is $270,000 per month.
(a) What is the CM ratio (express your answer as a percentage to two decimal places)? (5 points)
(b) How many units must be sold to break-even for the month? (10 points)
(c) How many units do we need to sell to earn a profit of $240,000 for the month? (10 points)
 (Points : 25)

 

 

5. (TCO 3) XYZ Company uses process costing to track its costs in two sequential production departments: Forming and Finishing. The following information is provided regarding the Forming department.

Forming Department
Month Ended June 30

Unit information
Beginning work in process, June 1 — 6,000
Started into production during June — 30,000
Completed and transferred to Finishing department during June — 22,000
Ending work in process, June 30 (25% complete as to direct materials and 40% complete as to conversion costs) — 14,000
 
Cost information
Beginning work in process as of June 1 consists of $10,000 of direct materials costs and $5,500 of conversion costs) — $15,500
Direct materials used in June — $27,000
Conversion costs incurred in June — $14,850

Required
(a) Calculate the equivalent units for conversion costs. (Show your work)
(b) Calculate the cost per equivalent unit for conversion costs. (Show your work) (Points : 25)

 

 

 

 

7. (TCO 8) Bestick Company manufactures and sells trophies for winners of athletic events. The company normally charges $65 per trophy. The average costs for a trophy is shown below.

Direct materials:                               $15
Direct labor:                                       10
Variable manufacturing overhead:           5
Variable marketing expenses:                3
Fixed manufacturing overhead:             12 ($1,200,000 fixed manufacturing overhead/100,000 trophies)
Total costs:                                       $45

Bestick Company has enough idle capacity to accept a one-time only special order for 1,000 trophies at $55 per trophy. Bestick Company will not incur any variable marketing expenses for this order and no additional fixed costs. 

Required:

Should the company accept this special order? Please state your decision and provide numerical support for your decision. (Points : 25)

 

 

 

8. (TCO 7) Lee Company makes 30,000 units per year of Part X for use in one of its products. Lee Company incurred the following manufacturing costs when producing the 30,000 units of Part X. 
 
Direct materials                                      $800,000
Direct labor                                                450,500
Variable manufacturing overhead           95,000
Fixed manufacturing overhead              110,000
Total                                                       $1,455,500
 
Required
Assume Lee Company has no alternative use for the facilities presently devoted to production of Part X and that none of the fixed costs are avoidable. If the outside supplier offers to sell Part X for $45.00 each, should Lee Company accept the offer? Please clearly state your answer and support your answer with appropriate calculations.
 (Points : 25)

 

 

9. (TCO 9) Sampson Corp buys equipment for $95,000 that will last for 7 years. The equipment will generate cash flows of $22,000 per year and will have no salvage value at the end of its life. Ignore taxes. Use 16% required rate of return.

Required
 
(a) What is the present value (PV) of this investment at 16%? (5 points) 
(b) What is the net present value (NPV) of this investment? Should Sampson Corp buy the equipment based on NPV? Justify your decision. (10 points) 
(c) What is the internal rate of return (IRR) of this investment? (5 points)
(d) What is the payback period? (5 points) (Points : 25)

University Writings
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Work with Us

Top Quality and Well-Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Professional and Experienced Academic Writers

We have a team of professional writers with experience in academic and business writing. Many are native speakers and able to perform any task for which you need help.

Free Unlimited Revisions

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account or by contacting our support.

Prompt Delivery and 100% Money-Back-Guarantee

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. In case you cannot provide us with more time, a 100% refund is guaranteed.

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text. We also promise maximum confidentiality in all of our services.

24/7 Customer Support

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.

Essays

Essay Writing Service

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

Admissions

Admission Essays & Business Writing Help

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

Reviews

Editing Support

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

Reviews

Revision Support

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied with the service offered.